Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest to stan powodowany brakiem pewnych hormonów, produkowanych płaśnie przez tarczycę. Hormonami tymi są tyroksyna (T4) oraz trijodotyronina (T3).

Na początku objawy są bardzo skryte, niecharakterystyczne, o bardzo niskim nasileniu. Choroba rozwija się powoli, a objawy narastają stopniowo. Osoba taka czuje się spowolniona fizycznie, jak i psychicznie, czuje się osłabiona, bardzo szybko się męczy. Charakterystyczne jest skarżenie się na uczucie zimna. Osoba taka może cierpieć na zaparcia i przyrost masy ciała. W późniejszym okresie objawy są bardziej widoczne, zmieniają się rysy twarzy, pojawiają się obrzęki twarzy, powiek, warg, obwisłość policzków. Skóra osoby chorującej na niedoczynność tarczycy jest wysuszona, również włosy staja się suche i łamliwe, często wypadają. Metabolizm organizmu spowalnia, spowalnia czynność serca, spada ciśnienie tętnicze oraz temperatura ciała. Wszelkie procesy w organizmie przebiegają wolniej, fizyczne oraz psychiczne. Doświadczony lekarz jest w stanie nawet po samej rozmowie rozróżnić u pacjenta niedoczynność tarczycy.

W przypadku ciężkiej, wrodzonej niedoczynności tarczycy dziecko w łonie matki rozwija się prawidłowo, ponieważ to tarczyca matki wydziela prawidłowe ilości tych hormonów. Jednak w kilka dni po urodzeniu pojawiają się pierwsze objawy w postaci niedorozwoju fizycznego i psychicznego. Dziecko wolniej się rozwija, później uczy się wstawać, chodzić i mówić. W rozwoju fizycznym dochodzi do karłowatości, czyli znacznego niedoboru wzrostu.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl