Włosy nie zawsze mile widziane

Włosy nie zawsze mile widziane
hirsutyzm
hirsutyzm

Chyba każda kobieta marzy o gęstych, długich i mocnych włosach. Ale tylko tych na głowie. Gdy zaczynają pojawiać się w nadmiarze, przysparzają zmartwień i kompleksów. Hirsutyzm, prócz defektu kosmetycznego, może stanowić objaw zaburzeń gospodarki hormonalnej – wirylizacji.

Zacznijmy od poznania definicji:

Hirsutyzm – to występowanie u kobiet zwiększonej, nadmiernej ilości włosów w obszarach wrażliwych na androgeny (męskie hormony płciowe), czyli na górnej wardze, klatce piersiowej, wewnętrznej powierzchni ud, plecach, brzuchu. Są to włosy w pełni dojrzałe, układają się w męski typ owłosienia. Stan ten wywołują: nadmiar androgenów lub leki.

Wirylizacja – zespół objawów towarzyszący znacznemu wzrostowi poziomu androgenów u kobiety. Oprócz hirsutyzmu obserwuje się powiększenie łechtaczki, zmniejszenie piersi i macicy, obniżenie głosu, zwiększenie masy mięśniowej, trądzik, łysienie zaczynające się od skroni.

Hipertrichoza – uogólnione występowanie nadmiernego owłosienia, nie ograniczone jedynie do obszarów wrażliwych na androgeny. Nie ma związku z hiperandrogenizmem, bywa dziedziczna, mogą ją wywołać niektóre leki (np. fenytoina, cyklosporyna, minoksydyl). Bywa objawem takich schorzeń jak niedoczynność tarczycy, jadłowstręt psychiczny, porfiria czy zapalenie skórno-mięśniowe.

Jakie mogą być przyczyny nadmiaru androgenów u kobiet? Głównym winowajcą są choroby jajników, np. PCOS, guzy. Również niektóre choroby nadnerczy powodują wzrost poziomu tych hormonów. Inną przyczyną mogą być przyjmowane leki: steroidy, danazol czy niektóre doustne środki antykoncepcyjne. Hiperprolaktynemia także może przyczynić się do wystąpienia takiego stanu. Wzrost poziomu androgenów bywa wynikiem oporności tkanek na insulinę, a czasem nie ma zauważalnej przyczyny – wtedy mówimy o hiperandrogenizmie idiopatycznym.

Szczególną uwagę powinien przykuć nagle i gwałtownie pojawiający się hirsutyzm – może świadczyć o guzach jajnika i nadnerczy, które mogą okazać się nowotworami. Dodatkowymi objawami mogą być zaburzenia miesiączkowania, wycieki z brodawek sutkowych niezwiązane z karmieniem piersią, trudności z zajściem w ciążę czy przyrost masy ciała.

Kluczową sprawą jest ustalenie podłoża pojawiających się zaburzeń, aby móc je zlikwidować. W tym celu najlepiej udać się do lekarza specjalisty ginekologa-endokrynologa. Zanim uda się zwalczyć przyczynę można poddać się zabiegom usuwania nadmiernego owłosienia. Odradza się golenie problematycznych miejsc – włosy odrosną jeszcze bardziej widoczne. Polecane są natomiast zabiegi depilacji woskiem lub specjalnym kremem. W przypadku, gdy brak jest konkretnej przyczyny, której zwalczenie pozwoliłoby na pozbycie się problemu, najlepszym wyjściem będzie depilacja laserowa. Jest to metoda skuteczna, a przede wszystkim dająca długotrwałe efekty.

MariaSzczurek

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl