Roślina, która odchudza...

Roślina, która odchudza...

Zielona kawa różni się tym od czarnej, że jej ziarna nie są poddawane procesowi palenia, a więc zachowują wszystkie wartościowe składniki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów na odchudzanie zawierających zieloną kawę. Ale czy pomimo zapewnień ich producentów są skuteczne? Na pewno w reklamach tkwi ziarnko prawdy.

Już dawno naukowcy udowodnili przecież, że zarówno zielona, jak i czarna kawa wspomaga proces odchudzania. Należy wziąć pod lupę następujące kwestie: czy cena takich suplementów jest adekwatna do ich skuteczności, czy istnieją jakieś zamienniki, jakie badania potwierdziły ich skuteczność w utracie wagi?

Zielona kawa zawiera co najmniej dwie substancje odchudzające, a więc: kwas chlorogenowy (występujący także w: brzoskwiniach, ziemniakach i suszonych śliwkach) oraz kofeinę (składnik kawy, herbaty, guarany, yerba mate i coca coli). Poza tym kawa wg Dr. Arthura Grollmana farmakologa z Uniwersytetu Stanowego Nowego Yorku zawiera aż 250 różnych substancji, a każda z nich ma mniejszy lub większy wpływ na ludzki organizm.

Cena i zamienniki suplementów

Cena suplementów diety z zieloną kawą waha się w przedziale 80-130 zł.

Natomiast jeśli chodzi o zamienniki to można mówić o: MethodDraine Minceur lub Slim green coffee 800 lub Arko Tonik (w składnie posiada: guaranę, kofeinę, magnez, wit. C oraz wit. z grupy B, zieloną kawę, żeń - szeń). Ten ostatni ma przystępną cenę, niemniej jednak przeznaczenie tego preparatu to raczej nie wspomaganie odchudzania, a podnoszenie poziomu wydolności organizmu.

Badania naukowe o udziale zielonej kawy w procesie odchudzania

W środowisku naukowym powszechnie cytowane są badania kliniczne przeprowadzone przez: Joe Vinsona, Bryana Burnhama i Mysore V Nagendran. Przebadali oni zaledwie 8 kobiet i 8 mężczyzn. Grupa badanych przyjmowała ekstrakt z zielonej kawy (znany pod nazwą GCA™ - produkt komercyjny) w różnych dawkach, a także placebo. Opisanemu powyżej badaniu wytknięto kilka niedociągnięć. Po pierwsze przebadano bardzo wąską grupę ludzi – wynik badania mógł być więc obarczony błędem losowym, po drugie osoby te były w wieku 22-46 lat, a więc to nie wszystkie możliwe grupy wiekowe, a po trzecie jego uczestnicy przyjmowali ekstrakt z zielonej kawy w wysokiej i niskiej dawce oraz placebo. Praktyka powszechna jest jednak nieco inna: przeważnie część badanych dostaje tylko badaną substancję, a druga część tylko placebo. Dodatkowo badani wykonywali ćwiczenia fizyczne, zgodnie z ustalonym harmonogramem, a to niewątpliwie wpływa na utratę masy ciała. Odkryto coś jeszcze. Badanie przeprowadzano w Indiach i w Bangalore, z kolei amerykański naukowiec, który je nadzorował i opisał, nie był obiektywny, ponieważ dostał pieniądze od producenta przyjmowanego przez pacjentów ekstraktu za pozytywną opinię wpływu preparatów na wynik odchudzania.

Wszystkie powyższe argumenty budzą duże wątpliwości.

Przeprowadzone badania to więc wstęp do dalszego zgłębiania wiedzy o wpływie zielonej kawy na odchudzanie, a nie podstawa do wyciągania wniosków nt. pozytywnego wpływu suplementu diety na proces odchudzania.

Myszy też brały udział w badaniac

Australijscy naukowcy natomiast przeprowadzili - opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry – badania, na podstawie których wysnuto wniosek, że CGA wcale nie wspomaga odchudzania, a może wywołać tzw. zespół metaboliczny. Eksperymentowi naukowemu poddano 30 myszy. Niektóre z nich były karmione normalnie, inne poddano diecie wysokotłuszczowej, a jeszcze inne były na  diecie wysokotłuszczowej dodatkowo wzbogaconej o kwas chlorogenowy. Co ciekawe te myszy, którym podawano CGA przybierały tak samo na wadze jak te na wysokotłuszczowej diecie, co więcej miały również większą odporność na insulinę i więcej tłuszczu w wątrobie.

Moim zdaniem…

Jeśli masz taką ochotę – spróbuj. Na rynku są dostępne tańsze zamienniki  zawierające w swoim składzie kofeinę i kwas chlorogenowy. Nie zapominaj o jednym – nie ma czegoś takiego jak „magiczne tabletki”.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl